46mm Monotube Shock Absorber
Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV's. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
Bilstein B8 5100 shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUV's. These shock absorbers feature a monotube design which provides consistent fade free performance. B8 5100 shock absorbers utilize a unique, velocity sensitive, digressive piston which reacts to changing road conditions. All B8 5100 shock absorbers are tuned for each specific application to assure optimal performance is achieved. B8 5100 shock absorbers offer a significant improvement in ride quality, handling, and comfort.
- Bilstein 5100 Series
- Made In The USA
- Monotube Gas Pressure Construction
- Designed For Consistent Fade-Free Performance
- Self-Adjusting Deflective Disc Valving
- High-Flow Piston Reduces Harshness
- Available In Stem-To-Eye/Eye-To-Eye Mounting Configurations
- Zinc Coating For Resistance To Off-Road Elements
- Custom Valving Available
- Factory Rebuildable
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1994-2001 | Dodge Ram 1500 |
| 2006-2008 | Dodge Ram 1500 |
| 1994-2010 | Dodge Ram 2500 |
| 1994-2010 | Dodge Ram 3500 |
| 2005-2016 | Ford F-250 Super Duty |
| 2005-2016 | Ford F-350 Super Duty |
| 2011-2013 | Ram 2500 |
| 2011-2012 | Ram 3500 |
| Attributes | |
| Adjustable | No |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm, 46mm |
| Body Inside Diameter | 46mm |
| Boot Included | Black Bellows |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length | 14.880 in. |
| Collapsed Length (IN) | 14.88 |
| Collapsed Length (in.) | 14.88 |
| Collapsed Length (mm) | 378 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Extended Length | 24.370 in. |
| Extended Length (IN) | 24.37 |
| Extended Length (in.) | 24.370 |
| Extended Length (mm) | 619 |
| Finish | Zinc Plated |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708800050 |
| Hazardous Material Code | N |
| Internal Design | Monotube |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lower Mount Type | Eye 14.1mm |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Reservoir | No |
| Reservoir Included | No |
| SDR Required Flag | N |
| SDS Sheet Number | USA SDS_Shock_Air Spring_V2_EN.pdf |
| Series | B8 5100 |
| Shock Stroke | 9.490 in. |
| Shock Stroke (in.) | N/A |
| Upper Mount Type | Stem |
| WARNING CA Proposition 65 | Yes |
| WARNING CA Proposition 65 Message | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| GTIN | 00651860638560 |