46mm Monotube Shock Absorber
Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorbers are designed for trucks and SUVs with a front OE coilover style suspension. Multiple snap-ring grooves in the body allow for different spring seat positions, providing 0-2.75 inches of front lift with OE springs (depending on application). The monotube shock absorbers feature a 46mm digressive piston a with self-adjusting deflective disc valve setting. Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorbers provide increased wheel travel and improved handling. Utilizing a B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorber is the easiest way to level out your vehicle.
Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorbers are designed for trucks and SUVs with a front OE coilover style suspension. Multiple snap-ring grooves in the body allow for different spring seat positions, providing 0-2.75 inches of front lift with OE springs (depending on application). The monotube shock absorbers feature a 46mm digressive piston a with self-adjusting deflective disc valve setting. Bilstein B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorbers provide increased wheel travel and improved handling. Utilizing a B8 5100 (Ride Height Adjustable) shock absorber is the easiest way to level out your vehicle.
- Bilstein B8 5100 Shock Absorbers
- Gas Pressure Construction
- Improved Ride And Handling
- Added Traction And Enhanced Stability
- Increased Durability And Performance
- Vehicle Specific Ride Tuning
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2001-2007 | Toyota Sequoia |
| 2000-2006 | Toyota Tundra |
| Attributes | |
| Aftermarket Upper Arms Required | No |
| ASIN | B01IX475NO |
| Body Design | Snap Ring Grooved Body (Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm, 46mm |
| Body Inside Diameter | 46mm |
| Boot Included | Black Bellows |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length | 13.230 in. |
| Collapsed Length (IN) | 13.23 |
| Collapsed Length (in.) | 13.23 |
| Collapsed Length (mm) | 336 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Extended Length | 18.350 in. |
| Extended Length (IN) | 18.35 |
| Extended Length (in.) | 18.350 in. |
| Extended Length (mm) | 466mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708800050 |
| Hazardous Material Code | N |
| Internal Design | Monotube |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lower Mount Type | Eye 14.4mm |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Reservoir | No |
| Reservoir Included | No |
| SDR Required Flag | N |
| SDS Sheet Number | USA SDS_Shock_Air Spring_V2_EN.pdf |
| Series | B8 5100 (Ride Height Adjustable) |
| Shock Stroke (in.) | OEM |
| Upper Mount Type | Stem |
| WARNING CA Proposition 65 | Yes |
| WARNING CA Proposition 65 Message | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| GTIN | 00651860783765 |