46mm Monotube Shock Absorber
Bilstein B8 5160 remote reservoir shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUVs. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These shock absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting and an attractive billet reservoir mount where applicable providing a clean, low profile installation. B8 5160 remote reservoir shock absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments.
Bilstein B8 5160 remote reservoir shock absorbers are designed as a direct fit solution for lifted trucks and SUVs. The remote reservoir will offer increased cooling capacity and wheel travel to optimize overall performance compared to a traditional shock absorber. These shock absorbers feature a monotube design for consistent fade free performance and utilize velocity sensitive digressive valve settings which are tuned for each specific application. Each shock absorber is fitted with a unique 360 degree swivel banjo hose fitting and an attractive billet reservoir mount where applicable providing a clean, low profile installation. B8 5160 remote reservoir shock absorbers will increase overall durability of your vehicle allowing you to conquer the harshest of off-road environments.
- Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control
- Remote reservoir increases shock oil capacity for greater heat dissipation
- 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2017-2026 | Ford F-250 Super Duty |
| 2017-2026 | Ford F-350 Super Duty |
| Attributes | |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Adjustable Rebound | No |
| Billet Reservoir Clamp Included | Yes |
| Body Design | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Body Diameter (OD) | 2.0 in. |
| Boot Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collapsed Length (IN) | 18.50 |
| Collapsed Length (mm) | 470.0 |
| Compressed Length | 18.50 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Extended Length | 31.76 |
| Extended Length (IN) | 31.76 |
| Extended Length (mm) | 806.7 |
| FAB | 46mm monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions, Self-adjusting deflective disc valving reacts immediately to surface changes enabling maximum vehicle control |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade Type | Performance |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708800050 |
| Hazardous Material Code | N |
| Internal Design | Monotube |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lower Mount Type | Eye 14mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| PartType | Shocks / Struts |
| Piston Diameter | 46mm |
| Reservoir | Yes |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | USA SDS_Shock_Air Spring_V2_EN.pdf |
| Segment | Light Truck |
| Series | B8 5160 |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Spring Max Travel (IN) | 13.14 |
| Spring Seat Included | No |
| Stroke/Travel Length (IN) | 13.14 |
| Stroke/Travel Length (mm) | 333.8 |
| Travel Length | 13.14 |
| Upper Mount Type | Eye 16mm |
| Warranty Time | 24 |
| GTIN | 00651860898285 |