36mm Monotube Strut Assembly
Bilstein Motorsports dampers are designed as a direct fit solution for a variety of motorsports applications. Each damper features monotube technology with proprietary spring steel valve discs tuned specifically to each application for superior on-track handling and control. Bilstein Motorsports dampers are ideal for racers requiring a direct fit solution with true race-proven performance.
Bilstein Motorsports dampers are designed as a direct fit solution for a variety of motorsports applications. Each damper features monotube technology with proprietary spring steel valve discs tuned specifically to each application for superior on-track handling and control. Bilstein Motorsports dampers are ideal for racers requiring a direct fit solution with true race-proven performance.
- Monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions
- Larger working piston with deflective disc valving
- Available in steel and aluminum bodies
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| No | Applications |
| Attributes | |
| Adjustable Damping | Non-Adjustable |
| Body Design | Threaded Body (Coilover) |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Body Material | Steel |
| Boot Included | Black Bellows |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Coil Spring Included | No |
| Collapsed Length (IN) | 16.61 |
| Collapsed Length (mm) | 422.0 |
| Compression @0.26m/s | 1440 |
| Country of Origin (Primary) | DE |
| Emission Code | Legal US |
| Extended Length (IN) | 20.53 |
| Extended Length (mm) | 521.5 |
| FAB | Monotube design ensures consistent, fade-free performance in all conditions, Larger working piston with deflective disc valving |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade Type | Performance |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708800050 |
| Hazardous Material Code | N |
| Internal Design | Monotube |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lower Mount Type | Bracket |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| PartType | Shocks / Struts |
| Piston Diameter | 46mm |
| Piston Type | Digressive |
| Position | Front |
| Rebound @0.26m/s | 5370 |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | USA SDS_Shock_Air Spring_V2_EN.pdf |
| Segment | Motorsports |
| Series | Motorsports |
| Shaft Diameter | 11mm |
| Spring Hardware | N/A |
| Spring Max Travel (IN) | 3.92 |
| Spring Seat Included | Yes |
| Stroke/Travel Length (IN) | 3.92 |
| Stroke/Travel Length (mm) | 99.6 |
| Upper Mount Type | Stem |
| Valving Identifier | N/A |
| Warranty Time | 3 |
| GTIN | 00651860501574 |