Durable 3" round tube Steps at an affordable price
The 4000 Series Side Steps are a pair of classic 3" round tube steps with a 90° bend at each end. High-traction composite step pads makes entering and exiting a truck or SUV safe and easy. Installation is simple with no cutting or drilling required on most vehicles. Vehicle-specific mounting brackets are included. Limited Lifetime warranty on materials, construction and Finish.
The 4000 Series Side Steps are a pair of classic 3" round tube steps with a 90° bend at each end. High-traction composite step pads makes entering and exiting a truck or SUV safe and easy. Installation is simple with no cutting or drilling required on most vehicles. Vehicle-specific mounting brackets are included. Limited Lifetime warranty on materials, construction and Finish.
- Limited Lifetime warranty on materials, construction and Finish.
- Complete kit includes boards and mounting brackets
- Easy bolt-on, no-drill installation on most applications
- Non-slip step pads allow easier, safer entry and exit
- Smooth 90 degree bend offers a clean stylish look
- 3" round diameter tubing is custom designed for each vehicle
Information:
No drilling requiredApplication Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2011-2014 | Dodge Durango |
| Attributes | |
| Bar Color | Silver |
| Bar Material | Stainless Steel |
| Bracket Material | Mild Steel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Side Steps and Running Boards, Side Steps |
| Comments | Sold in pairs |
| Construction | Stainless Steel |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Design | One piece |
| Finish | Polished Stainless Steel |
| Google Category Code | 916 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708290300 |
| Hazardous Material Code | N |
| Includes | Side steps, mounting brackets |
| Installation Notes | No drilling required |
| Installation Type | No drilling required |
| Life Cycle Status Code | Available Only While Supplies Last |
| Material | Stainless Steel, Stainless Steel |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Of Boxes | 1 |
| Oversized | No |
| Oversized Y/N | No |
| Price Change | Y |
| Product Line | 4000 Series SideSteps - Cab Length |
| Product Notes | Includes mounting brackets, Side Steps + Mounting Brackets Included |
| Product Type | Side Steps & Running Boards |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| SideStep Size | 3 |
| SideStep Style | Cab length |
| Step Pad Material | Polymer |
| Step Pad Surface Length | 19 3/4" |
| Step Pad Surface Width | 3" |
| Style | 4000 Series, 4000 Series |
| Sub-category (Line) | 4000 Series SideSteps |
| Surface Width | 3 ", 3" |
| Type of Product | Side Steps & Running Boards |
| Unit | Kit |
| UPS Shippable | Yes |
| Warranty | Limited Lifetime, 30 Days |
| Warranty Time | 60 |
| Width | 3, 3" |
| GTIN | 00887753062031 |