Cyclone LED under hood kits illuminate your engine bay with very low AMP draw and are easy to mount no matter what vehicle you own. These universal LED kits come with 1 or 2 Cyclone lights, wiring, weatherproof switch, and hardware.
| Attributes | |
| Add-on | N/A |
| ASIN | B01DQV2K6Q |
| Beam Pattern | Flood, Flood |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8512202000 |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP68, IP68 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lumens | 516, 516 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Parts Included | 2) Cyclone V2 LED lights, Wiring, weatherproof switch, and mounting hardware, 2) Cyclone V2 LED lights, Wiring, weatherproof switch, and mounting hardware |
| Product Dimensions | Diameter 2.20 x Depth 0.53 in, Diameter 2.20 x Depth 0.53 in |
| Raw Lumens | 600 lm (EA), 600 lm (EA) |
| SDR Required Flag | N |
| Voltage | 9V-16V, 9V-16V |
| Warranty Time | 5 |
| Wattage | 5W, 5W |
| GTIN | 00084709003555 |