Rancho RS5000 RS5419 Steering Damper for Ram 2500
Ideal for off-road driving, towing and street applications, Rancho RS5000 steering stabilizers enhance a vehicle's performance and minimize on- and off-road driver fatigue by reducing wheel shimmy, bump steer and vibration.
Ideal for off-road driving, towing and street applications, Rancho RS5000 steering stabilizers enhance a vehicle's performance and minimize on- and off-road driver fatigue by reducing wheel shimmy, bump steer and vibration.
- ACCOMMODATES LARGER TIRES -- Engineered for vehicles with oversized wheels and tires
- ENGINEERED TO LAST -- Features protective boot to safeguard shock rod and oil seal
- HANDLES EXTREME TEMPERATURE CHANGES -- Twin-tube cellular gas design filled with all-weather fluid allows for cooler operation, increased vehicle control and ability to withstand internal temperatures of -40 to 248F
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Rancho's Limited Lifetime Warranty
- IMPROVED HANDLING AND PERFORMANCE -- Reduces wheel shimmy, bump steer and vibration which helps minimize on- or off-road driver fatigue
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2014-2025 | Ram 2500 |
| 2013-2025 | Ram 3500 |
| Attributes | |
| Body Diameter | 1.858, 1.858 |
| California Proposition 65 | No |
| Collapsed Length | 14.560 in. |
| Collapsed Length (in.) | 14.560 |
| Color | White |
| Compressed Bumper Stop | No |
| Compressed Length | 14.56 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dust Shield | Yes |
| Dust Shield Included | Yes, Yes |
| Extended Bumper Stop | No |
| Extended Hydraulic Lockout | No |
| Extended Length | 24.290 in., 24.29 |
| Extended Length (in.) | 24.290 in. |
| Gas Charged | No |
| Grade Type | Performance |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708801600 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hydraulic Lockout | No, No |
| Includes Bump Stop | No, No |
| Internal Construction Type | Dual Tube, Dual Tube |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lower Mount Code | LS38 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 1.1/2" Sleeve OAL, Loop Bushing & Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 1.1/2" Sleeve OAL |
| Lower Mounting Code | LS38 |
| Lower Mounting Description | Loop Bushing & Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 1.1/2" Sleeve OAL |
| Max Year Covered | 2019 |
| Min Year Covered | 2013 |
| Most Popular Make/Model | Ram 2500 |
| Most Popular Year | 2018 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Part Description | Steering Damper, Steering Damper |
| Parts Pack | P01730, P00847 |
| Parts Pack(s) | P01730, P00847, P01730, P00847 |
| Position | Front |
| Product Grade | Premium |
| Reserve Tube Diameter | 1.858 |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | 01164 |
| Shock Stroke | 9.730 in. |
| Total Part VIO | 946128 |
| Travel Length | 9.73 |
| Upper Mount Code | L1 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| Upper Mounting Code | L1 |
| Upper Mounting Description | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| GTIN | 00039703008389 |