Rancho RS5000X RS55001 Suspension Shock Absorber for Chevrolet K1500
Featuring a unique, exclusive valving system and advanced compression functionality, Rancho RS5000X shocks deliver improved overall on- and off-road handling and performance.
Featuring a unique, exclusive valving system and advanced compression functionality, Rancho RS5000X shocks deliver improved overall on- and off-road handling and performance.
- IMPROVED HANDLING AND PERFORMANCE -- Cross Tuned technology featuring exclusive rebound valving system and advanced compression phase improves overall handling and performance on and off road
- MINIMIZES ROUGH RIDE -- Exclusive Progressive Engagement Valving is custom-tuned for each vehicle to help reduce initial impacts at low speeds and minimizes a rough ride
- STRONG AND DURABLE -- Features a 16mm nitro-carburized piston rod to resist scuffs & corrosion, double-welded loops at stress areas, 35mm sintered iron piston for enhanced structural integrity and polyvinyl protective boot
- HANDLES EXTREME TEMPERATURE CHANGES -- Large twin-tube body filled with all-weather fluid allows for cooler operation, increased vehicle control and ability to withstand internal temperatures of -40 to 248F
- SMOOTH PERFORMANCE -- Polyurethane rebound bumper and rubber bushings help absorb ride harshness while the fluon-banded piston enhances responsiveness to changing road conditions for an overall smoother ride
- REDUCES FADE -- Nitrogen gas pressurized to 150 PSI to minimize air-to-oil mixture to reduce damping performance fade and foaming
- MAINTAINS VEHICLE CONTROL -- Compression Control Valve is custom-tuned for each vehicle to regulate fluid transfer to absorb impacts without disc flutter and help maintain shock motion control
- BUILT TO LAST -- Low-friction, self-lubricating seal retains gas and oil for quicker rebound and smoother compression while the application-specific piston delivers heightened control of shock motion due to the expanded piston area
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Rancho's Limited Lifetime Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1969-1974 | Chevrolet Blazer |
| 1987-1994 | Chevrolet Blazer |
| 1975-1986 | Chevrolet K10 |
| 1969-1974 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1969-1986 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1988-1999 | Chevrolet K1500 |
| 1975-1986 | Chevrolet K20 |
| 1969-1974 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1969-1986 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1988-2000 | Chevrolet K2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet K2500 Suburban |
| 1977-1986 | Chevrolet K30 |
| 1988-2000 | Chevrolet K3500 |
| 1975-1986 | Chevrolet K5 Blazer |
| 1995-2000 | Chevrolet Tahoe |
| 1987 | Chevrolet V10 |
| 1987-1988 | Chevrolet V10 Suburban |
| 1989-1991 | Chevrolet V1500 Suburban |
| 1987 | Chevrolet V20 |
| 1987-1988 | Chevrolet V20 Suburban |
| 1989-1991 | Chevrolet V2500 Suburban |
| 1987-1988 | Chevrolet V30 |
| 1989-1991 | Chevrolet V3500 |
| 1970-1991 | GMC Jimmy |
| 1975-1978 | GMC K15 |
| 1975-1978 | GMC K15 Suburban |
| 1969-1974 | GMC K15/K1500 Pickup |
| 1968-1974 | GMC K15/K1500 Suburban |
| 1979-1986 | GMC K1500 |
| 1988-1999 | GMC K1500 |
| 1979-1986 | GMC K1500 Suburban |
| 1975-1978 | GMC K25 |
| 1975-1978 | GMC K25 Suburban |
| 1969-1974 | GMC K25/K2500 Pickup |
| 1968-1974 | GMC K25/K2500 Suburban |
| 1979-1986 | GMC K2500 |
| 1988-2000 | GMC K2500 |
| 1979-1986 | GMC K2500 Suburban |
| 1992-1998 | GMC K2500 Suburban |
| 1977-1978 | GMC K35 |
| 1979-1986 | GMC K3500 |
| 1988-2000 | GMC K3500 |
| 1987 | GMC V1500 |
| 1987-1991 | GMC V1500 Suburban |
| 1987 | GMC V2500 |
| 1987-1991 | GMC V2500 Suburban |
| 1987-1991 | GMC V3500 |
| 1992-2000 | GMC Yukon |
| Attributes | |
| Adjustable | No |
| Adjustable Damping | No |
| Adjustable Length | No |
| Adjustable Rebound | No |
| Air Adjustable | No |
| Air Ride Suspension | No |
| ASIN | B01CU4SKYG |
| Bearing Plate Included | No |
| Body Color | White |
| Body Diameter | 2.25 |
| Body Material | Steel |
| Boot Included | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Coil Over Springs Included | No |
| Collapsed Length | 13.390 in. |
| Collapsed Length (in.) | 13.390 |
| Color | White |
| Compressed Bumper Stop | No |
| Compressed Length | 13.39 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Cylinder Color | White |
| Cylinder Included | No |
| Cylinder Material | Steel |
| Cylinder Outside Diameter | 2.25 |
| Dust Shield | Yes |
| Dust Shield Color | Red |
| Dust Shield Included | Yes, Yes |
| Extended Bumper Stop | Yes |
| Extended Hydraulic Lockout | No |
| Extended Length | 21.08 |
| Extended Length (in.) | 21.080 in. |
| Finish | Painted, Painted |
| Fully Open Length | 21.080 in. |
| Gas Charged | Yes |
| Grade Type | Performance |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708801600 |
| Hazardous Material Code | N |
| Internal Construction Type | Dual Tube, Twin Tube |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lower Mount Code | LS24 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 12MM Sleeve ID X 1.3/8" Sleeve OAL |
| Lower Mounting Code | LS24 |
| Lower Mounting Description | Loop Bushing & Sleeve Mount - 12MM Sleeve ID X 1.3/8" Sleeve OAL |
| Max Year Covered | 2000 |
| Min Year Covered | 1968 |
| Most Popular Make / Model | Chevrolet K1500 |
| Most Popular Make/Model | Chevrolet K1500 |
| Most Popular Year | 1998 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| New Or Remanufactured | New |
| Part Description | Shock Absorber |
| Parts Pack | P00816 |
| Parts Pack(s) | P00816 |
| Product Grade | Premium |
| Rod Diameter | 0.622 |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | 01164 |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Stroke | 7.690 in., 195.3 |
| Shock Stroke (in.) | 7.690 |
| Spring Included | No |
| Spring Isolators Included | No |
| Spring Seat Included | No |
| Total Part VIO | 2359379 |
| Travel Length | 195.3 |
| Type | Telescopic |
| Upper Mount Code | LS24 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 12MM Sleeve ID X 1.3/8" Sleeve OAL |
| Upper Mounting Code | LS24 |
| Upper Mounting Description | Loop Bushing & Sleeve Mount - 12MM Sleeve ID X 1.3/8" Sleeve OAL |
| GTIN | 00039703007665 |