Rancho RS5000X RS55367 Suspension Shock Absorber for Ram 1500
Featuring a unique, exclusive valving system and advanced compression functionality, Rancho RS5000X shocks deliver improved overall on- and off-road handling and performance.
Featuring a unique, exclusive valving system and advanced compression functionality, Rancho RS5000X shocks deliver improved overall on- and off-road handling and performance.
- IMPROVED HANDLING AND PERFORMANCE -- Cross Tuned technology featuring exclusive rebound valving system and advanced compression phase improves overall handling and performance on and off road
- MINIMIZES ROUGH RIDE -- Exclusive Progressive Engagement Valving is custom-tuned for each vehicle to help reduce initial impacts at low speeds and minimizes a rough ride
- STRONG AND DURABLE -- Features a 16mm nitro-carburized piston rod to resist scuffs & corrosion, double-welded loops at stress areas, 35mm sintered iron piston for enhanced structural integrity and polyvinyl protective boot
- HANDLES EXTREME TEMPERATURE CHANGES -- Large twin-tube body filled with all-weather fluid allows for cooler operation, increased vehicle control and ability to withstand internal temperatures of -40 to 248F
- SMOOTH PERFORMANCE -- Polyurethane rebound bumper and rubber bushings help absorb ride harshness while the fluon-banded piston enhances responsiveness to changing road conditions for an overall smoother ride
- REDUCES FADE -- Nitrogen gas pressurized to 150 PSI to minimize air-to-oil mixture to reduce damping performance fade and foaming
- MAINTAINS VEHICLE CONTROL -- Compression Control Valve is custom-tuned for each vehicle to regulate fluid transfer to absorb impacts without disc flutter and help maintain shock motion control
- BUILT TO LAST -- Low-friction, self-lubricating seal retains gas and oil for quicker rebound and smoother compression while the application-specific piston delivers heightened control of shock motion due to the expanded piston area
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Rancho's Limited Lifetime Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2009-2010 | Dodge Ram 1500 |
| 2011-2021 | Ram 1500 |
| 2019-2024 | Ram 1500 Classic |
| Attributes | |
| Adjustable Damping | No |
| Adjustable Rebound | No |
| Air Adjustable | No |
| Air Ride Suspension | No |
| Bearing Plate Included | No |
| Body Color | White |
| Body Diameter | 2.25 |
| Body Material | Steel |
| Boot Included | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Coil Over Springs Included | No |
| Collapsed Length | 16.310 in. |
| Color | White |
| Compressed Bumper Stop | No |
| Compressed Length | 414.3 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Cylinder Color | White |
| Cylinder Material | Steel |
| Cylinder Outside Diameter | 2.25 |
| Dust Shield Color | Red |
| Dust Shield Included | Yes, Yes |
| Extended Bumper Stop | Yes |
| Extended Hydraulic Lockout | No |
| Extended Length | 25.63, 25.63 |
| Finish | Painted |
| Gas Charged | Yes |
| Grade Type | Performance |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708801600 |
| Hazardous Material Code | N |
| Internal Construction Type | Dual Tube, Twin Tube |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lower Mount Code | LS47 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 9/16" Sleeve ID X 1.5/8" Sleeve OAL |
| Lower Mounting Code | LS47 |
| Lower Mounting Description | Loop Bushing & Sleeve Mount - 9/16" Sleeve ID X 1.5/8" Sleeve OAL |
| Max Year Covered | 2019 |
| Min Year Covered | 2009 |
| Most Popular Make/Model | Ram 1500 |
| Most Popular Year | 2017 |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| New Or Remanufactured | New |
| Part Description | Shock Absorber |
| Parts Pack | None |
| Parts Pack(s) | None, None |
| Product Grade | Premium |
| Rod Diameter | 0.622 |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | 01164 |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Bore Size | 1.3779527559055118 |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Stroke | 9.32 |
| Spring Included | No |
| Spring Isolators Included | No |
| Spring Seat Included | No |
| Total Part VIO | 2848308 |
| Travel Length | 236.7 |
| Type | Telescopic |
| Upper Mount Code | LS47 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 9/16" Sleeve ID X 1.5/8" Sleeve OAL |
| Upper Mounting Code | LS47 |
| Upper Mounting Description | Loop Bushing & Sleeve Mount - 9/16" Sleeve ID X 1.5/8" Sleeve OAL |
| GTIN | 00039703010870 |