Rancho RS5000X RS55831 Suspension Strut for Chevrolet Silverado 1500
Featuring a unique, exclusive valving system and advanced compression functionality, Rancho RS5000X struts deliver improved overall on- and off-road handling and performance.
Featuring a unique, exclusive valving system and advanced compression functionality, Rancho RS5000X struts deliver improved overall on- and off-road handling and performance.
- IMPROVED HANDLING AND PERFORMANCE -- Cross Tuned technology featuring exclusive rebound valving system and advanced compression phase improves overall handling and performance on and off road
- MINIMIZES ROUGH RIDE -- Exclusive Progressive Engagement Valving is custom-tuned for each vehicle to help reduce initial impacts at low speeds and minimizes a rough ride
- STRONG AND DURABLE -- Features a nitro-carburized piston rod to resist scuffs & corrosion, double-welded loops at stress areas, application-specific sintered iron piston for enhanced structural integrity and polyvinyl protective boot
- HANDLES EXTREME TEMPERATURE CHANGES -- Large twin-tube body filled with all-weather fluid allows for cooler operation, increased vehicle control and ability to withstand internal temperatures of -40 to 248F
- SMOOTH PERFORMANCE -- Polyurethane rebound bumper and rubber bushings help absorb ride harshness while the fluon-banded piston enhances responsiveness to changing road conditions for an overall smoother ride
- REDUCES FADE -- Nitrogen gas pressurized to 60 PSI to minimize air-to-oil mixture to reduce damping performance fade and foaming
- MAINTAINS VEHICLE CONTROL -- Compression Control Valve is custom-tuned for each vehicle to regulate fluid transfer to absorb impacts without disc flutter and help maintain shock motion control
- BUILT TO LAST -- Low-friction, self-lubricating seal retains gas and oil for quicker rebound and smoother compression while the application-specific piston delivers heightened control of shock motion due to the expanded piston area
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Rancho's Limited Lifetime Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2014-2018 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2019 | Chevrolet Silverado 1500 LD |
| 2015-2020 | Chevrolet Suburban |
| 2015-2020 | Chevrolet Tahoe |
| 2014-2018 | GMC Sierra 1500 |
| 2019 | GMC Sierra 1500 Limited |
| 2015-2020 | GMC Yukon |
| 2015-2020 | GMC Yukon XL |
| Attributes | |
| Adjustable Dampening | No |
| ASIN | B01CU4SLJU |
| Body Length | 13.17, 334.5 |
| Body Length (in.) | 13.170 |
| Body Type | SS7, SS7 |
| California Proposition 65 | No |
| Collapsed Length | 13.980 in. |
| Collapsed Length (in.) | 13.980 |
| Compressed Bumper Stop | No |
| Compressed Length | 355.1, 13.980 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Cylinder Included | No |
| Dust Shield | No |
| Dust Shield Included | No, No |
| Extended Bumper Stop | Yes |
| Extended Hydraulic Lockout | No |
| Extended Length | 444, 17.480 in. |
| Extended Length (in.) | 17.480 in. |
| Finish | Painted |
| Fully Open Length | 17.480 in. |
| Gas Charged | Yes |
| Grade Type | Performance |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708801600 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hydraulic Lockout | No, No |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lower Mount Type | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| Lower Mounting Description | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| Max Year Covered | 2019 |
| Min Year Covered | 2014 |
| Most Popular Make / Model | Chevrolet Silverado 1500 |
| Most Popular Make/Model | Chevrolet Silverado 1500 |
| Most Popular Year | 2015 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Parts Pack | P01788,P01415 |
| Parts Pack(s) | P01788,P01415 |
| Product Grade | Premium |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | 01164 |
| Shock Stroke | 3.500 in. |
| Shock Stroke (in.) | 3.500 |
| Total Part VIO | 4785762 |
| Travel Length | 88.9, 3.5 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| Upper Mounting Description | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| GTIN | 00039703007238 |