Rancho RS9000XL RS999777 Suspension Strut for Toyota Tacoma
Get premium control and performance with Rancho RS9000XL struts. Recognized as the first nine-position manually adjustable ride control series in the off-road market, RS9000XL struts are ideal for on- and off-road use, towing and more.
Get premium control and performance with Rancho RS9000XL struts. Recognized as the first nine-position manually adjustable ride control series in the off-road market, RS9000XL struts are ideal for on- and off-road use, towing and more.
- NINE LEVELS OF PERFORMANCE -- Nine-position easy-to-adjust knob allows customized damping control and firmness for on-road and off-road flexibility
- DESIGNED FOR HARDWORKING VEHICLES -- Ideal for stock or lifted trucks, SUVs and Jeeps that tow, haul or go off road
- INDUSTRY FIRST -- Recognized as the first nine-position manually adjustable shock series in the off-road market
- REDUCES FADE -- Nitrogen gas pressurized to 100 PSI to minimize air-to-oil mixture and reduce damping performance fade and foaming
- STRONG AND DURABLE -- Features an application-specific nitro-carburized piston rod to resist scuffs and corrosion, double-welded loops at stress areas and sintered iron piston for enhanced structural integrity
- SMOOTH PERFORMANCE -- Polyurethane rebound bumper and bushings and graphite-filled fluon-banded piston help absorb ride harshness and enhance responsiveness to changing road conditions for an overall smoother ride
- BUILT TO LAST -- Low-friction, self-lubricating seal retains gas and oil for quicker rebound and smoother compression while the long-lasting premium liquid metallic finish and polyvinyl protective boot ensures longer life
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Rancho's Limited Lifetime Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2003-2024 | Toyota 4Runner |
| 2007-2014 | Toyota FJ Cruiser |
| 2005-2023 | Toyota Tacoma |
| Attributes | |
| Adjustable Dampening | Yes |
| Adjustable Damping | Yes |
| ASIN | B0018YGMC2 |
| Body Diameter | 50.8, 2 |
| Body Length | 16.64, 16.64 |
| Body Length (in.) | 16.640 |
| Body Type | SS2, SS2 |
| California Proposition 65 | No |
| Collapsed Length | 16.730 in. |
| Collapsed Length (in.) | 16.730 |
| Compressed Bumper Stop | No |
| Compressed Length | 424.9, 16.730 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Cylinder Included | No |
| Dust Shield | Yes |
| Dust Shield Included | Yes, Yes |
| Extended Bumper Stop | Yes |
| Extended Hydraulic Lockout | No |
| Extended Length | 558.8, 22.000 in. |
| Extended Length (in.) | 22.000 in. |
| Finish | Painted |
| Fully Open Length | 22.000 in. |
| Grade Type | Performance |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708801600 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hydraulic Lockout | No, No |
| Internal Construction Type | Tri Tube |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lower Mount Type | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| Lower Mounting Description | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| Max Year Covered | 2019 |
| Min Year Covered | 2003 |
| Most Popular Make / Model | Toyota Tacoma |
| Most Popular Make/Model | Toyota Tacoma |
| Most Popular Year | 2017 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Parts Pack | P01613 |
| Parts Pack(s) | P01613 |
| Product Grade | Premium |
| Reserve Tube Diameter | 2 |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | 01164 |
| Shock Stroke | 5.270 in. |
| Shock Stroke (in.) | 5.270 |
| Strut Charging Type | Gas Charged Unit - Strut Rod Will Extend Automatically |
| Total Part VIO | 3727029 |
| Travel Length | 5.27 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| Upper Mounting Description | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| GTIN | 00039703097772 |