LED Work Light; 4.9 x 5.4 in.; Round; Spot; Incl. Light/Mounting Hardware;
Westin Work Utility LED Lights feature our quality Epistar LED chips providing a usage of over 50000 hours. They also come with our standard limited lifetime warranty. Mounting hardware included.
Westin Work Utility LED Lights feature our quality Epistar LED chips providing a usage of over 50000 hours. They also come with our standard limited lifetime warranty. Mounting hardware included.
- Round: 4.6 (6-LED configuration) or 4.9 (9-LED configuration)
- Square: 4.3 x 5.0 (5-LED configuration) or 4.6 x 5.3 (9-LED configuration)
- 3W LED Chips
- Dust and moisture resistant lens
- Raw Lumens 800 - 1,450
- Pivoting base mount bracket
- Includes mounting hardware and pigtail connector
Information:
Featuring 3 Watt Epistar LED ChipsApplication Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| LED | Work Utility Light Round 5 inch Spot w/3W Epistar |
| Attributes | |
| AMZ Title | Westin 09-12006A Round LED Work Utility Light LED 5 in. Spot with 3W Epistar |
| ASIN | B00IBH4W0I |
| Beam Distance | 325 |
| Beam Pattern | Regular, Spot |
| Beam Style | Regular, Regular |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED, LED |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Can Ship By Ground Delivery | Yes, Yes |
| Color | Black, Black |
| Connector Type | Pigtail |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| eBay Title | Westin 09-12006A Round LED Work Utility Light LED 5 in. Spot with 3W Epistar |
| Face Size | 4.9 in., 4.9 in. x 5.4 in. |
| Finish | Powder Coated, Powder Coated |
| Finish/Color | Black |
| Freight Class | 60 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8512202000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Shape | Round, Round |
| LEDs | 9 x 3W Epistar |
| Length | 7.000 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Color | White, White |
| Light Quantity | Single |
| Marketing Status | Current |
| Material | Aluminum, Aluminum |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Raw Lumens | 1450 |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Voltage | 9V-30V |
| Wattage | 27 Watts |
| Width | 5.000 |
| GTIN | 00707742059326 |