K&N FIPK air intakes for select Harley-Davidson Touring, Softail, Twin-Cam & Sportster motorcycle models increase power by eliminating the restrictive stock air cleaner and replacing it with a low restriction intake.
K&N FIPK air intakes for select Harley-Davidson Touring, Softail, Twin-Cam and Sportster motorcycle models are guaranteed to increase power. They eliminate the restrictive stock OE air cleaner and replace it with a K&N high-flow air filter and mandrel bent aluminum intake tube, which allows more air to flow directly to the engine. These air intakes include a billet aluminum throttle-body mounting plate and mounting hardware. Installation couldn't be easier; it usually takes 90 minutes or less. K&N high-flow intake systems give your Harley an aggressive appearance and killer style. This model features a sleek black aluminum intake tube.
K&N FIPK air intakes for select Harley-Davidson Touring, Softail, Twin-Cam and Sportster motorcycle models are guaranteed to increase power. They eliminate the restrictive stock OE air cleaner and replace it with a K&N high-flow air filter and mandrel bent aluminum intake tube, which allows more air to flow directly to the engine. These air intakes include a billet aluminum throttle-body mounting plate and mounting hardware. Installation couldn't be easier; it usually takes 90 minutes or less. K&N high-flow intake systems give your Harley an aggressive appearance and killer style. This model features a sleek black aluminum intake tube.
- Designed to improve throttle response and engine sound
- Washable and reusable lifetime air filter
- Street legal in all 50 states
- Lasts up to 100,000 miles before service is required (depending on driving conditions)
- Easy to install, usually in 90 minutes or less
- K&N Million Mile Limited Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2014 | Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2016 | Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2018-2020 | Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2018-2020 | Harley-Davidson XL1200CX Roadster |
| 2007-2011 | Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2007-2012 | Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2018-2021 | Harley-Davidson XL1200NS Iron 1200 |
| 2007-2009 | Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2014 | Harley-Davidson XL1200T SuperLow 1200T |
| 2016 | Harley-Davidson XL1200T SuperLow 1200T |
| 2019-2020 | Harley-Davidson XL1200T SuperLow 1200T |
| 2012-2016 | Harley-Davidson XL1200V Seventy-Two |
| 2010-2014 | Harley-Davidson XL1200X Forty-Eight |
| 2018-2021 | Harley-Davidson XL1200X Forty-Eight |
| 2018-2020 | Harley-Davidson XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2007 | Harley-Davidson XL50 50th Anniversary Sportster |
| 2004-2008 | Harley-Davidson XL883 Sportster |
| 2004-2009 | Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005-2010 | Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low |
| 2011-2020 | Harley-Davidson XL883L SuperLow |
| 2009-2021 | Harley-Davidson XL883N Iron 883 |
| 2006-2007 | Harley-Davidson XL883R Sportster 883 Roadster |
| Attributes | |
| Air Box Included | No |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Height | 6 in (152 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 57-1126 |
| ASIN | B01LXP146P |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| CARB EO Number | D-269-55/59/104 |
| Clamp Color/Finish | Natural |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Worm Gear |
| Clamps Included | 2 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Coupler Color/Finish | Not Applicable |
| Couplers Included | None |
| Emission Code | Legal US |
| Estimated Horsepower Gain | 8.57 HP @ 5533 RPM |
| Estimated Torque Gain | 7 lbft |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Horse Power Increase | 9 HP |
| Intake Pipe Color / Finish | Black |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 4.88 in (124 mm) |
| Product Box Length | 11.75 in (298 mm) |
| Product Box Width | 9.5 in (241 mm) |
| Product Style | Motorcycle Intake System |
| Replacement Filter | RE-0960 |
| RPM | 5533 |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 1 |
| Street Legal In All US States | Yes, Legal for use in all 50 states. |
| TUV Approved (Europe) | No, No |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Weight | 2.7 lb (1.2 kg) |
| GTIN | 00024844363640 |