K&N FIPK performance air intake systems increase power by eliminating the restrictive stock OE air cleaner and replacing it with a K&N complete performance intake system.
K&N FIPK air intakes for select Harley-Davidson Touring, Softail, Twin-Cam and Sportster motorcycle models increase power by eliminating the restrictive stock OE air cleaner and replacing it with a K&N high-flow air filter and cast aluminum intake tube. These intakes come with a die-cast aluminum throttle-body mounting plate and mounting hardware. K&N high-flow intake systems give your Harley an aggressive appearance while providing a significant increase in airflow resulting in more power.
K&N FIPK air intakes for select Harley-Davidson Touring, Softail, Twin-Cam and Sportster motorcycle models increase power by eliminating the restrictive stock OE air cleaner and replacing it with a K&N high-flow air filter and cast aluminum intake tube. These intakes come with a die-cast aluminum throttle-body mounting plate and mounting hardware. K&N high-flow intake systems give your Harley an aggressive appearance while providing a significant increase in airflow resulting in more power.
- Guaranteed to increase horsepower
- Designed to improve throttle response and engine sound
- Cast aluminum high-performance intake tube
- Washable and reusable K&N High-Flow cotton air filter that provides outstanding performance and protection
- Integrated internal velocity stack
- Built-in breathers replace external OE breathers
- Lasts up to 100,000 miles before service is required (depending on driving conditions)
- Easy to install, usually in 90 minutes or less
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2008-2016 | Harley-Davidson FLHR Road King |
| 2008-2013 | Harley-Davidson FLHRC Road King Classic |
| 2008 | Harley-Davidson FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
| 2008-2009 | Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard |
| 2008-2013 | Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic |
| 2008-2013 | Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2010 | Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2009-2013 | Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic |
| 2011-2014 | Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015-2016 | Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited |
| 2015-2016 | Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2016 | Harley-Davidson FLHX Street Glide |
| 2014-2016 | Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special |
| 2010-2011 | Harley-Davidson FLHXXX Street Glide Trike |
| 2015-2016 | Harley-Davidson FLRT Freewheeler |
| 2016-2017 | Harley-Davidson FLS Softail Slim |
| 2016-2017 | Harley-Davidson FLSS Softail Slim S |
| 2016-2017 | Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2016-2017 | Harley-Davidson FLSTF Fat Boy |
| 2016-2017 | Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2016-2017 | Harley-Davidson FLSTFBS Fat Boy S |
| 2008-2010 | Harley-Davidson FLTR Road Glide |
| 2011-2013 | Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra |
| 2015-2016 | Harley-Davidson FLTRX Road Glide |
| 2010-2013 | Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom |
| 2015-2016 | Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special |
| 2016-2017 | Harley-Davidson FXSB Breakout |
| Attributes | |
| Air Box Included | No |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 5.25 in (133 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Length | 3 in (76 mm) |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Outlet Width | 3 in (76 mm) |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 57-1134 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| CARB EO Number | D-269-59 |
| Clamp Color | Natural |
| Clamp Color/Finish | Natural |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Quantity | 1 |
| Clamp Style | Regular |
| Clamps Included | 1 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Coupler Color | Not Applicable |
| Coupler Color/Finish | Not Applicable |
| Couplers Included | Not Required |
| Emission Code | Legal US |
| Estimated Horse Power Gain | 6.11 HP @ 4907 RPM |
| Estimated Horsepower Gain | 6.11 HP @ 4907 RPM |
| Estimated Torque Gain | 7 lbft |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Horse Power Increase | 6 HP |
| Intake Pipe Color | Black |
| Intake Pipe Color / Finish | Black |
| Intake Pipe Inlet Length | 3.000 in. (76mm) |
| Intake Pipe Inlet Shape | Round |
| Intake Pipe Inlet Width | 3.000 in. (76mm) |
| Intake Pipe Material | Die-Cast Aluminum |
| Intake Pipe Outlet Length | 4.000 in. (102mm) |
| Intake Pipe Outlet Shape | Round |
| Item Weight | 4.200 lbs. (1.9 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | No |
| Mass Air Flow Sensor Included | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Package Material | Corrugated |
| Package Type | Box |
| Product Style | Motorcycle Intake System |
| Replacement Filter | RE-5286 |
| RPM | 4907 |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 4 |
| Street Legal | Yes |
| Street Legal In All US States | Legal for use in all 50 states. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Weight | 4.2 lb (1.9 kg) |
| GTIN | 10024844368475 |