K&N AirCharger Air Intakes for select Harley-Davidson Touring, Softail, Twin-Cam & Sportster motorcycle models increase power by eliminating the restrictive stock air cleaner and replacing it with a low restriction intake.
K&N AirCharger Air Intakes for select Harley-Davidson Touring, Softail, Twin-Cam and Sportster motorcycle models increase power by eliminating the restrictive stock OE air cleaner and replacing it with a K&N High-Flow Air Filter and a black powder-coated mandrel bent aluminum intake tube. These intakes come with a billet aluminum throttle-body mounting plate and mounting hardware. K&N High-Flow Intake Systems give your Harley an aggressive appearance while providing a significant increase in airflow resulting in more power.
K&N AirCharger Air Intakes for select Harley-Davidson Touring, Softail, Twin-Cam and Sportster motorcycle models increase power by eliminating the restrictive stock OE air cleaner and replacing it with a K&N High-Flow Air Filter and a black powder-coated mandrel bent aluminum intake tube. These intakes come with a billet aluminum throttle-body mounting plate and mounting hardware. K&N High-Flow Intake Systems give your Harley an aggressive appearance while providing a significant increase in airflow resulting in more power.
- Guaranteed to increase horsepower
- Designed to improve throttle response and engine sound
- Black powder-coated aluminum tube with high quality finish
- Washable and reusable lifetime air filter
- Easy to install, usually in 90 minutes or less
- Lasts up to 100,000 miles before service is required (depending on driving conditions)
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2018-2020 | Harley-Davidson FLDE Deluxe 107 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson FLFB Fat Boy 107 |
| 2018-2023 | Harley-Davidson FLFBS Fat Boy 114 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 107 |
| 2018-2023 | Harley-Davidson FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2017-2022 | Harley-Davidson FLHR Road King |
| 2018-2023 | Harley-Davidson FLHRXS Road King Special |
| 2019-2022 | Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard |
| 2017-2019 | Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2017-2023 | Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2017-2023 | Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited |
| 2017-2019 | Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2017-2023 | Harley-Davidson FLHX Street Glide |
| 2017-2023 | Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special |
| 2017-2023 | Harley-Davidson FLRT Freewheeler |
| 2018-2022 | Harley-Davidson FLSB Sport Glide 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson FLSL Softail Slim 107 |
| 2020-2023 | Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited |
| 2023 | Harley-Davidson FLTRT Road Glide 3 |
| 2017-2019 | Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra |
| 2017-2023 | Harley-Davidson FLTRX Road Glide |
| 2017-2023 | Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special |
| 2018-2020 | Harley-Davidson FXBB Street Bob 107 |
| 2021-2023 | Harley-Davidson FXBBS Street Bob 114 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson FXBR Breakout 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson FXBRS Breakout 114 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson FXFB Fat Bob 107 |
| 2018-2023 | Harley-Davidson FXFBS Fat Bob 114 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson FXLR Low Rider 107 |
| 2020-2021 | Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114 |
| 2022 | Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117 |
| 2022-2025 | Harley-Davidson FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2020-2023 | Harley-Davidson FXST Softail Standard 107 |
| Attributes | |
| Air Box Included | No |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 63-1138 |
| ASIN | B0756RRNWX |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Clamp Color/Finish | Natural |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Regular |
| Clamps Included | 1 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Coupler Color/Finish | Not Applicable |
| Couplers Included | None |
| Emission Code | Not in CA |
| Estimated Horsepower Gain | 5.97 HP @ 4812 RPM |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Horse Power Increase | 6 HP |
| Intake Pipe Color / Finish | Textured Black |
| Intake Pipe Inlet Shape | Round |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Package Material | Corrugated |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 4.88 in (124 mm) |
| Product Box Length | 11.75 in (298 mm) |
| Product Box Width | 9.5 in (241 mm) |
| Product Style | Motorcycle Intake System |
| Replacement Filter | RE-0960 |
| RPM | 4812 |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 1 |
| Street Legal In All US States | No, Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicle. |
| TUV Approved (Europe) | No, No |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Weight | 3 lb (1.4 kg) |
| GTIN | 00024844365262 |