K&N's roto-molded cold air intake systems are guaranteed to provide an increase in horsepower and torque, and are protected by the K&N No-Hassle Lifetime Limited Warranty.
A high-density polyethylene (HDPE) rotationally-molded tube helps increase the volume of airflow to your engine, and provides a guaranteed increase in horsepower and torque. These systems are paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter featuring oiled cotton filter media. The oversized, conical design allows you to go up to 100,000 miles between filter services under normal highway driving conditions. A custom heat shield helps protect intake air from the high temperature of your engine bay, and the entire system can typically be installed in less than 60 minutes.
A high-density polyethylene (HDPE) rotationally-molded tube helps increase the volume of airflow to your engine, and provides a guaranteed increase in horsepower and torque. These systems are paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter featuring oiled cotton filter media. The oversized, conical design allows you to go up to 100,000 miles between filter services under normal highway driving conditions. A custom heat shield helps protect intake air from the high temperature of your engine bay, and the entire system can typically be installed in less than 60 minutes.
- Roto-molded HDPE intake tube paired with oversized oiled cotton air filter
- Replaces factory air filter and intake tube
- Filter only requires cleaning every 100,000 miles under normal highway driving conditions
- Typical installation can be completed in 60 minutes or less with simple hand tools
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty™
- Will not void vehicle warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2016-2024 | Chevrolet Camaro |
| Attributes | |
| Air Box Included | No |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 63-3094 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Clamp Color | Natural |
| Clamp Color/Finish | Natural |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Quantity | 4 |
| Clamp Style | Worm Gear |
| Clamps Included | 4 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Coupler Color | Black |
| Coupler Color/Finish | Black |
| Couplers Included | 2 |
| Emission Code | Not in CA |
| Estimated Horse Power Gain | 21.16 HP @ 5900 RPM |
| Estimated Horsepower Gain | 21.16 HP @ 5900 RPM |
| Estimated Torque Gain | 12 lbft |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Horse Power Increase | 21 HP |
| Intake Pipe Color | Black |
| Intake Pipe Color / Finish | Black |
| Intake Pipe Material | High-Density Cross-Linked Polyethylene |
| Item Weight | 11.500 lbs. (5.2 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | Yes |
| Mass Air Flow Sensor Included | Mass Air Flow Sensor Adapter Included When Required |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Package Material | Corrugated |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 14.5 in (368 mm), 14.500 in. (368mm) |
| Product Box Length | 24.1 in (612 mm), 24.100 in. (612mm) |
| Product Box Width | 15.5 in (394 mm), 15.500 in. (394 mm) |
| Product Style | 63 Series Aircharger Kits |
| Replacement Filter | RU-5107 |
| RPM | 5900 |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 1 |
| Street Legal | No |
| Street Legal In All US States | No, Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicle. |
| TUV Approved (Europe) | No, No |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Weight | 11.5 lb (5.2 kg) |
| GTIN | 00024844364845 |