K&N's mandrel-bent aluminum cold air intake systems are guaranteed to provide an increase in horsepower and torque, and are protected by the K&N No-Hassle Lifetime Limited Warranty.
Gain a guaranteed increase in horsepower and torque with K&N cold air intake system featuring madrel-bent aluminum intake tube. Each system is paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter featuring oiled cotton filter media.
Gain a guaranteed increase in horsepower and torque with K&N cold air intake system featuring madrel-bent aluminum intake tube. Each system is paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter featuring oiled cotton filter media.
- Mandrel-bent aluminum intake tube paired with oversized oiled cotton air filter.
- Replaces factory air filter and intake tube.
- Filter only requires cleaning every 100,000 miles under normal highway driving conditions.
- Typical installation can be completed in 60 minutes or less with simple hand tools.
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty.
- Will not void vehicle warranty.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2012-2015 | Chevrolet Camaro |
| Attributes | |
| Air Box Included | No |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 6.500 in. (165mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Oulet Length | 0.625 in. (16mm) |
| Air Filter Oulet Width | 6.000 in. (152mm) |
| Air Filter Outlet Length | 0.625 in. (16mm) |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Outlet Width | 6.000 in. (152mm) |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 69-4523TP |
| ASIN | B008BQ1AG8 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| CARB EO Number | D-269-61 |
| Clamp Color | Natural |
| Clamp Color/Finish | Natural |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Quantity | 5 |
| Clamp Style | Regular |
| Clamps Included | 5 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Coupler Color | Black |
| Coupler Color/Finish | Black |
| Couplers Included | 1 |
| Emission Code | Legal US |
| Estimated Horse Power Gain | 15.63 HP @ 5800 RPM |
| Estimated Horsepower Gain | 15.63 HP @ 5800 RPM |
| Estimated Torque Gain | 12 lbft |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Horse Power Increase | 16 HP |
| Intake Pipe Color | Polished |
| Intake Pipe Color / Finish | Polished |
| Intake Pipe Inlet Length | 12.000 in. (305mm) |
| Intake Pipe Inlet Shape | Round |
| Intake Pipe Inlet Width | 3.250 in. (83mm) |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Intake Pipe Outlet Length | 12.000 in. (305mm) |
| Intake Pipe Outlet Shape | Round |
| Intake Pipe Outlet Width | 3.500 in. (89mm) |
| Item Weight | 11.500 lbs. (5.2 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | Yes |
| Mass Air Flow Sensor Included | Mass Air Flow Sensor Adapter Included When Required |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 12.5 in (318 mm) |
| Product Box Length | 22.25 in (565 mm) |
| Product Box Width | 14.25 in (362 mm) |
| Product Style | 69 Series Typhoon Kits |
| Replacement Filter | RU-5107 |
| RPM | 5800 |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 1 |
| Street Legal | Yes |
| Street Legal In All US States | See Application Link Above, Legal for use in all 50 states. |
| System Type | Cold-Air Intake System |
| TUV Approved (Europe) | No, No |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Weight | 11.5 lb (5.2 kg) |
| GTIN | 00024844312174 |