K&N Blackhawk Induction cold air intake systems are guaranteed to provide an increase in horsepower and torque, and are protected by the K&N No-Hassle Lifetime Limited Warranty.
Blackhawk Induction air intake systems feature an oil-free synthetic filter media, black powder-coated aluminum intake tube, and all-black components. The layered DRYFLOW synthetic filter provides increased airflow and exceptional engine protection without requiring oil, and a steel heat shield helps protect intake air from the high temperatures of your engine bay. The system can typically be installed in less than 90 minutes.
Blackhawk Induction air intake systems feature an oil-free synthetic filter media, black powder-coated aluminum intake tube, and all-black components. The layered DRYFLOW synthetic filter provides increased airflow and exceptional engine protection without requiring oil, and a steel heat shield helps protect intake air from the high temperatures of your engine bay. The system can typically be installed in less than 90 minutes.
- Powder-coated aluminum intake tube paired with dry synthetic air filter
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- Replaces factory air filter and intake tube
- Filter only requires cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Typical installation can be completed in 90 minutes or less with simple hand tools
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty™
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2009-2014 | Cadillac Escalade |
| 2009-2014 | Cadillac Escalade ESV |
| 2009-2013 | Cadillac Escalade EXT |
| 2009-2013 | Chevrolet Avalanche |
| 2009-2013 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2014 | Chevrolet Suburban |
| 2009-2014 | Chevrolet Suburban 1500 |
| 2009-2014 | Chevrolet Tahoe |
| 2009-2013 | GMC Sierra |
| 2009-2013 | GMC Sierra 1500 |
| 2009-2014 | GMC Yukon |
| 2009-2014 | GMC Yukon XL 1500 |
| Attributes | |
| Air Box Included | No |
| Air Filter Color | Black |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 8.000 in. (203mm) |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Oulet Length | 1.000 in. (25mm) |
| Air Filter Oulet Width | 6.000 in. (152mm) |
| Air Filter Outlet Length | 1.000 in. (25mm) |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Outlet Width | 6.000 in. (152mm) |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 71-3070 |
| ASIN | B00EQQIUGK |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| CARB EO Number | D-269-49 |
| Clamp Color | Black |
| Clamp Color/Finish | Black |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Quantity | 5 |
| Clamp Style | Regular |
| Clamps Included | 5 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Coupler Color | Black |
| Coupler Color/Finish | Black |
| Couplers Included | 2 |
| Emission Code | Legal US |
| Estimated Horse Power Gain | 12.17 HP @ 5342 RPM |
| Estimated Horsepower Gain | 12.17 HP @ 5342 RPM |
| Estimated Torque Gain | 12 lbft |
| Filter Color | Black |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Horse Power Increase | 12 HP |
| Intake Pipe Color | Textured Black |
| Intake Pipe Color / Finish | Textured Black |
| Intake Pipe Inlet Length | 32.000 in. (813mm) |
| Intake Pipe Inlet Shape | Round |
| Intake Pipe Inlet Width | 3.500 in. (89mm) |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Intake Pipe Outlet Length | 3.500 in. (89mm) |
| Intake Pipe Outlet Shape | Round |
| Intake Pipe Outlet Width | 3.500 in. (89mm) |
| Item Weight | 11.300 lbs. (5.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | Yes |
| Mass Air Flow Sensor Included | Mass Air Flow Sensor Adapter Included When Required |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | No, No Filter Oil Required |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 14.5 in (368 mm), 14.500 in. (368mm) |
| Product Box Length | 24.1 in (612 mm), 24.100 in. (612mm) |
| Product Box Width | 15.5 in (394 mm), 15.500 in. (394 mm) |
| Product Style | 71 Series Kits |
| Replacement Filter | RU-3101HBK |
| RPM | 5342 |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 1 |
| Street Legal In All US States | See Application Link Above, Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicle. NOTE: Some specific models and years may be legal in CA. Check the CARB status on your parts at knfilters.com. |
| TUV Approved (Europe) | No, No |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Weight | 11.3 lb (5.1 kg) |
| GTIN | 00024844335593 |