K&N Air Filter Cleaner is the only cleaner formulated to clean K&N cotton air filter elements. K&N Cleaner works to dissolve the dirt build up and old filter oil, and can be washed away with water. Complete instructions are included.
K&N 99-0635 is a 1 US gallon bottle of Power Kleen air filter cleaner. K&N Air Filter Cleaner is the only cleaner recommended to clean K&N cotton air filter elements. K&N Power Kleen will bring your K&N oiled cotton air filter to like new condition. It works to dissolve the dirt build up and old filter oil, then it can be washed away with water. The use of any other cleaning solution can void the filter's warranty. It is so good at cleaning greasy dirt and grime that it can also be used as an industrial strength degreaser by removing deposits from most surfaces including cotton air filters, painted surfaces, chrome, plastic and more!
K&N 99-0635 is a 1 US gallon bottle of Power Kleen air filter cleaner. K&N Air Filter Cleaner is the only cleaner recommended to clean K&N cotton air filter elements. K&N Power Kleen will bring your K&N oiled cotton air filter to like new condition. It works to dissolve the dirt build up and old filter oil, then it can be washed away with water. The use of any other cleaning solution can void the filter's warranty. It is so good at cleaning greasy dirt and grime that it can also be used as an industrial strength degreaser by removing deposits from most surfaces including cotton air filters, painted surfaces, chrome, plastic and more!
- The only cleaner designed specifically for K&N cotton filters
- Works for industrial applications
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 99-0635 |
| ASIN | B00029WYEE |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Container Type | Jug |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3402505100 |
| Hazardous Material Code | Y |
| Item Weight | 7.500 lbs. (3.4 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | No |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 12 in (305 mm), 12.000 in. (305mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm), 6.000 in. (152mm) |
| Product Box Width | 6 in (152 mm), 6.000 in. (152mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | 99-0635_AUS_AE.pdf |
| Standard Pack | 4 |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 7.5 lb (3.4 kg) |
| GTIN | 10024844018882 |