K&N's Refresher kit for washable cabin air filters comes with a 12 ounce pump spray bottle of cabin filter cleaner, an 8 ounce pump spray bottle of cabin air filter Refresher and complete cleaning instructions.
K&N's Refresher kit for washable cabin air filters comes with a 12 ounce pump spray bottle of cabin filter cleaner, an 8 ounce pump spray bottle of cabin air filter Refresher and complete cleaning instructions. The cleaner loosens dirt and road grime from your K&N cabin air filter and helps remove trapped mold, mildew, fungus, allergens, bacteria and other debris from it. K&N's cabin air filter refresher increases the electrostatic properties of the cabin air filter helping it to trap contaminants. This long lasting formula helps eliminate the source of most odors and it is made from safe, biodegradable ingredients.
K&N's Refresher kit for washable cabin air filters comes with a 12 ounce pump spray bottle of cabin filter cleaner, an 8 ounce pump spray bottle of cabin air filter Refresher and complete cleaning instructions. The cleaner loosens dirt and road grime from your K&N cabin air filter and helps remove trapped mold, mildew, fungus, allergens, bacteria and other debris from it. K&N's cabin air filter refresher increases the electrostatic properties of the cabin air filter helping it to trap contaminants. This long lasting formula helps eliminate the source of most odors and it is made from safe, biodegradable ingredients.
- Cleans and refreshes K&N cabin air filters
- Helps remove trapped mold, mildew, fungus, spores, allergens, bacteria, viruses and germs
- Simple cleaning and refreshing procedure
- Made in USA
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 99-6000 |
| ASIN | B00NEL7NY8 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Container Type | Spray Bottle |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3402505100 |
| Hazardous Material Code | Y |
| Item Weight | 1.600 lbs. (0.7 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | No |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 8.9 in (226 mm), 8.900 in. (226mm) |
| Product Box Length | 4.7 in (119 mm), 4.700 in. (119mm) |
| Product Box Width | 2.6 in (66 mm), 2.600 in. (66mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | 99-6000 AUS ENG.pdf |
| Standard Pack | 12 |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| GTIN | 10024844349344 |