K&N Replacement Air Filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. K&N air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
- Specifically developed for Off-Road, Motocross, ATVs, UTVs and Side by Sides
- Pleated cotton media provides a large filtration area offering low restriction, high-capacity and long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Fits directly into OEM air box with application specific sealing bead ensuring a precise fit
- No fuel management modifications are required to obtain increased performance
- Washable & reusable, most are pre-oiled and ready to ride
- One Year Limited Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2024-2026 | BMW R1300GS |
| 2025-2026 | BMW R1300GS Adventure |
| 2024 | BMW R1300GS Option 719 Tramuntana |
| 2024 | BMW R1300GS Triple Black |
| 2024 | BMW R1300GS Trophy |
| 2026 | BMW R1300RT |
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Panel |
| Alternate Part Number | BM-1324 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.125 in (29 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Outside Length | 6.344 in (161 mm) |
| Outside Width | 3.25 in (83 mm) |
| Package Contents | 2 Air Filters |
| Package Material | Corrugated |
| Package Quantity | 2 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Panel Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 2 lb (0.9 kg) |
| GTIN | 10024844404357 |