K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance.
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2018-2023 | BMW F750GS |
| 2021 | BMW F750GS 40 Years GS Edition |
| 2024-2026 | BMW F800GS |
| 2018-2023 | BMW F850GS |
| 2021 | BMW F850GS 40 Years GS Edition |
| 2018-2023 | BMW F850GS Adventure |
| 2021 | BMW F850GS Adventure 40 Years GS Edition |
| 2024-2026 | BMW F900GS |
| 2024-2026 | BMW F900GS Adventure |
| 2020-2025 | BMW F900R |
| 2020-2025 | BMW F900XR |
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Panel |
| Alternate Part Number | BM-8518 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.7 oz (21 ml) |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Outside Length | 6.938 in (176 mm) |
| Outside Width | 5.125 in (130 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Corrugated |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Panel Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 10024844369526 |