K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance.
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2014-2016 | Honda CTX700 |
| 2014-2018 | Honda CTX700 DCT ABS |
| 2014-2016 | Honda CTX700N |
| 2014-2016 | Honda CTX700N DCT ABS |
| 2018 | Honda CTX700N DCT ABS |
| 2015-2017 | Honda NC700J NM4 |
| 2012-2017 | Honda NC700X |
| 2012-2017 | Honda NC700X DCT ABS |
| 2018-2020 | Honda NC750X |
| 2018-2020 | Honda NC750X DCT |
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Panel |
| Alternate Part Number | HA-7012 |
| ASIN | B00DWWUX50 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.78 oz (23 ml) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Length | 12.5 in (318 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Product Style | Unique Air Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty Time | 3 |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Width | 5.313 in (135 mm) |
| GTIN | 10024844319750 |