K&N Wrench-Off oil filters are engineered to help ensure high flow rates and exceptional protection from contaminants. Each filter comes with a hex nut welded to the top of the canister, allowing for easy removal with a standard wrench.
K&N premium oil filters are meticulously engineered to offer outstanding filtration and engine protection. Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils, K&N's pleated synthetic-blend filtration media helps to shield your engine from contaminants and ensure a consistent flow of oil. The heavy-duty canister is engineered to be exceptionally durable, and a one-inch welded hex nut can be used for quick and easy filter removal. Each filter is specifically designed to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers, and is protected by the K&N 1-Year Limited Warranty.
K&N premium oil filters are meticulously engineered to offer outstanding filtration and engine protection. Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils, K&N's pleated synthetic-blend filtration media helps to shield your engine from contaminants and ensure a consistent flow of oil. The heavy-duty canister is engineered to be exceptionally durable, and a one-inch welded hex nut can be used for quick and easy filter removal. Each filter is specifically designed to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers, and is protected by the K&N 1-Year Limited Warranty.
- Designed to allow high flow rates and a consistent flow of oil to your engine
- Pleated synthetic-blend filtration media removes most harmful contaminants
- Fast and easy Wrench-Off® removal using the welded one-inch hex nut
- High capacity to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers
- Heavy-duty canister for outstanding durability
- Laboratory tested to ensure excellent capacity, efficiency, and mechanical strength
- Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils
- 1-Year Limited Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2008-2013 | Audi A3 |
| 2009-2013 | Audi A3 Quattro |
| 2010-2016 | Audi A4 |
| 2013-2016 | Audi A4 allroad |
| 2010-2016 | Audi A4 Quattro |
| 2010-2016 | Audi A5 |
| 2010-2017 | Audi A5 Quattro |
| 2012-2015 | Audi A6 |
| 2013-2015 | Audi A6 Quattro |
| 2013-2016 | Audi allroad |
| 2015-2018 | Audi Q3 |
| 2013 | Audi Q3 Quattro |
| 2015-2018 | Audi Q3 Quattro |
| 2011-2017 | Audi Q5 |
| 2009-2014 | Audi TT |
| 2009-2013 | Audi TT Quattro |
| 2015 | Audi TT Quattro |
| 2009-2011 | Audi TTS Quattro |
| 2024 | GWM Poer |
| 2010-2011 | Seat Altea XL |
| 2013-2015 | Seat Altea XL |
| 2011 | Seat Exeo |
| 2010 | Seat Freetrack |
| 2009-2012 | Seat Leon |
| 2012 | Volkswagen Beetle |
| 2009-2017 | Volkswagen CC |
| 2009-2016 | Volkswagen Eos |
| 2013 | Volkswagen Golf |
| 2008-2014 | Volkswagen GTI |
| 2008-2013 | Volkswagen Jetta |
| 2008-2010 | Volkswagen Passat |
| 2009-2011 | Volkswagen Passat CC |
| 2009-2017 | Volkswagen Tiguan |
| 2017-2018 | Volkswagen Tiguan Limited |
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | No |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | High Temperature Nitrile |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 6.125 in (156 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 2.95 in (75 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | 8-11 |
| Removal Nut | No |
| Removal Nut Size | 1 inch |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 12 |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | M27 X 1.5 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 10024844362213 |