K&N Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average vehicle owner who wants the best oil filter available.
K&N Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average vehicle owner who wants the best oil filter available. K&N cartridge oil filters trap harmful contaminants while the filter's construction allows for high oil flow rates. All K&N oil filters are manufactured to meet stringent engineering standards. They are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer's recommended service intervals.
K&N Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average vehicle owner who wants the best oil filter available. K&N cartridge oil filters trap harmful contaminants while the filter's construction allows for high oil flow rates. All K&N oil filters are manufactured to meet stringent engineering standards. They are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer's recommended service intervals.
- High-efficiency media with uniform pleats
- Ideal for high-end synthetic motor oil
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2006-2009 | Hyundai Azera |
| 2007-2008 | Hyundai Entourage |
| 2013-2014 | Hyundai Genesis |
| 2013-2016 | Hyundai Genesis Coupe |
| 2007-2009 | Hyundai Santa Fe |
| 2006-2010 | Hyundai Sonata |
| 2007-2008 | Hyundai Veracruz |
| 2007-2009 | Kia Amanti |
| 2006-2008 | Kia Sedona |
| 2007-2008 | Kia Sorento |
| Attributes | |
| Additional Components 1 | 2 O-Rings |
| Additional Components 2 | 1 Washer |
| Additional O-Ring Included | Yes |
| Alternate Part Number | HP-7022 |
| Anti Drain Back Valve | No |
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | No |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Viton Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 5.188 in (132 mm) |
| Inside Diameter | 1.531 in (39 mm) |
| Item Height | 5.188 in. (132mm) |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | D |
| Outside Diameter | 2.75 in (70 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| Removal Nut | Yes |
| Removal Nut Size | 1 inch |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 12 |
| Style | Cartridge |
| Thread Size | N/A |
| Thread Specification | N/A |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 10024844287264 |