K&N Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average vehicle owner who wants the best oil filter available.
K&N Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average vehicle owner who wants the best oil filter available. K&N cartridge oil filters trap harmful contaminants while the filter's construction allows for high oil flow rates. All K&N oil filters are manufactured to meet stringent engineering standards. They are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer's recommended service intervals.
K&N Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average vehicle owner who wants the best oil filter available. K&N cartridge oil filters trap harmful contaminants while the filter's construction allows for high oil flow rates. All K&N oil filters are manufactured to meet stringent engineering standards. They are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer's recommended service intervals.
- High-efficiency media with uniform pleats
- Ideal for high-end synthetic motor oil
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2018-2021 | Ford F-150 |
| 2017-2020 | Land Rover Discovery |
| 2016-2019 | Land Rover Range Rover |
| 2021 | Land Rover Range Rover |
| 2016-2021 | Land Rover Range Rover Sport |
| Attributes | |
| Additional Components 1 | 1 O-Ring |
| Additional O-Ring Included | Yes |
| Alternate Part Number | HP-7043 |
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | No |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Viton Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.797 in (96 mm) |
| Inside Diameter | 1.422 in (36 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 3.109 in (79 mm) |
| Package Material | Corrugated |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | NO |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 12 |
| Style | Cartridge |
| Thread Specification | N/A |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 10024844373479 |