This K&N racing air filter has just two layers of cotton to provide even lower air restriction than our replacement air filter for street vehicles.
This K&N racing air filter has just two layers of cotton to provide even lower air restriction than our replacement air filter for street vehicles. Unlike K&N replacement air filters, fuel management modifications will be necessary with this racing filter. K&N racing air filters are washable and reusable and come with a one year limited warranty. This product is for closed course competition use only.
This K&N racing air filter has just two layers of cotton to provide even lower air restriction than our replacement air filter for street vehicles. Unlike K&N replacement air filters, fuel management modifications will be necessary with this racing filter. K&N racing air filters are washable and reusable and come with a one year limited warranty. This product is for closed course competition use only.
- Designed for racing and track applications, not for street use
- Low restriction
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2018-2021 | Yamaha MT-10 |
| 2015-2019 | Yamaha YZF-R1 |
| 2015-2019 | Yamaha YZF-R1M |
| 2016-2018 | Yamaha YZF-R1S |
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Unique |
| Alternate Part Number | YA-1015R |
| ASIN | B072M4S6VP |
| Base Outside Length | 9.75 in (248 mm) |
| Base Outside Width | 6.75 in (171 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.28 oz (8 ml) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.563 in (90 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Corrugated |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 6.75 in (171 mm) |
| Product Box Length | 10.5 in (267 mm) |
| Product Box Width | 8.38 in (213 mm) |
| Product Style | Unique Air Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Top Outside Length | 6.188 in (157 mm) |
| Top Outside Width | 3.188 in (81 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| GTIN | 30024844364983 |