Fits 2,3 or 4-Barrel Carburetors with 5-1/8 Inch Neck
Chromed plated steel round air cleaner with replaceable high flow paper element. Filter element has rubber seals top and bottom and wire screen or mesh inside and out to protect against damage. This smaller 6-1/2 inch diameter design is ideal for use on dual quad or tri-power applications, but performance is not hampered by the smaller size. The 2-7/16 inch tall open design is less restrictive to air flow as the element is open 360 degrees and not surrounded by a metal housing like stock filters. Has a flat, non drop base - just the flange where it mounts to the carburetor. The top plate is dished for appearance. Both the top and bottom plate are chromed plated as is the custom 3 sided top nut which has a black accent in the top. Air cleaner to carburetor gasket and carburetor stud are also included.
Chromed plated steel round air cleaner with replaceable high flow paper element. Filter element has rubber seals top and bottom and wire screen or mesh inside and out to protect against damage. This smaller 6-1/2 inch diameter design is ideal for use on dual quad or tri-power applications, but performance is not hampered by the smaller size. The 2-7/16 inch tall open design is less restrictive to air flow as the element is open 360 degrees and not surrounded by a metal housing like stock filters. Has a flat, non drop base - just the flange where it mounts to the carburetor. The top plate is dished for appearance. Both the top and bottom plate are chromed plated as is the custom 3 sided top nut which has a black accent in the top. Air cleaner to carburetor gasket and carburetor stud are also included.
- Chrome plated steel with dished top for appearance
- High flow paper element with open design
- 6.5" diameter ideal for dual quad or tri-power
- Flat, non-drop base
- Gasket, carb stud and custom nut included
| Attributes | |
| ASIN | B000CMD5LM |
| Base Color | Chrome |
| Base Drop Distance | Flat |
| Base Material | Steel |
| Base Raised Distance | Flat |
| Base Style | Flat |
| Base Type | Flat |
| Brand | Mr. Gasket, Mr. Gasket |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 5.125 |
| CARB/Air Horn Diameter | 5.125 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 5.125 in. |
| Category | Air and Fuel Delivery, Air and Fuel Delivery |
| Color | Chrome |
| Configuration | Multi-Piece |
| Construction | Stamped |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter | 6.5, 6.5 |
| Diameter Outside (in.) | 6.5 |
| Emission Code | 5, 3, Off Road |
| Filter Color | White |
| Filter Diameter | 6.5", 6.5 |
| Filter Height | 2.875 in., 2 7/8" |
| Filter Material | Paper |
| Filter Style | White Paper |
| Filter Type | White Paper, White Paper |
| Finish | Chrome, Chrome |
| Grade Type | Performance |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2 7/16 |
| Housing Color | Chrome |
| Housing Finish | Chrome |
| Housing Material | Steel |
| Item Weight | 1.050 lbs. |
| Lid Color | Chrome |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel, Stamped Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nut Included | Yes |
| Outside Diameter | 6.500 in. |
| Part Type | Air Cleaner Assembly, Air Cleaner Assembly |
| Product Type | Air Cleaner, Air Cleaner |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round, Round |
| Size | 6.500 in., 6.5" |
| Sub Category | Carburetion, Carburetion |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty | Limited 90 Day, Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Weight | 1.05, 1.0500 |
| GTIN | 00084041043462 |