10 Inch Diameter and 2 Inch Height.
Are you looking for a replacement air filter element? Mr. Gasket air filter replacement element is made of high flow paper. 10 inch diameter x 2 inch high. Other filter sizes available.
Are you looking for a replacement air filter element? Mr. Gasket air filter replacement element is made of high flow paper. 10 inch diameter x 2 inch high. Other filter sizes available.
- This Filter Is 10 In Diameter 2 In High
- Filter Is Made Of High Flow Paper
- There Are Other Sizes Available
| Attributes | |
| ASIN | B000BWCG5O |
| Brand | Mr. Gasket, Mr. Gasket |
| California Proposition 65 | No |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Clearance Category | Air and Fuel Delivery |
| Color | White |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter Inside (in.) | 10 |
| Diameter Outside (in.) | 10 |
| Discount Percentage | 26-50% |
| Emission Code | 5, 5 |
| Filter Diameter | 10", 10 |
| Filter Height | 2.00 in., 2" |
| Filter Material | Paper |
| Filter Style | White Paper |
| Filter Type | White Paper, White Paper |
| Finish | White, White |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height (in.) | 2 |
| Inside Diameter | 10.000 in. |
| Item Height | 2.000 in. |
| Item Weight | 0.880 lbs. |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Paper, Paper |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 10.000 in. |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Part Type | Engine Air Filter |
| Product Type | Air Filter, Air Filter |
| Sale Category | Air and Fuel Delivery |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Size | 10", 10 |
| Sub Category | Filters |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty | Limited 90 Day Warranty, Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Weight | 0.88, 0.8800 |
| Width | N/A |
| Width (in.) | N/A |
| GTIN | 00084041064795 |